Special Reports
Decision 2004
Comment
Science & Health
Photo Desk
Small Business
Business Travel
Golf Guide & Game

BREAKING NEWS
Monday, Jun. 28, 2004

Goodale, Ralph

Saskatchewan, Wascana, Liberal Party of Canada

First elected as Member of Parliament in 1974, Ralph Goodale returned to the House in October 1993. He was re-elected in the 1997 and 2000 general elections. In November 1993, he was appointed Minister of Agriculture and Agri-food.

He served as Minister of Natural Resources from June 1997 until January 2002, when he became Leader of the Government in the House of Commons.

On May 26, 2002, he was appointed Minister of Public Works and Government Services. He has also been the Minister responsible for the Canadian Wheat Board and Federal Interlocutor for Métis and Non-Status Indians. In addition, he has been responsible for the Office of Indian Residential Schools Resolution. He was appointed Minister of Finance on December 12, 2003.

From 1981 to 1988, Mr. Goodale served as Leader of the Saskatchewan Liberal Party and in 1986, was elected a member of the Saskatchewan Legislative Assembly.

Raised on the family farm near Wilcox, Saskatchewan, Mr. Goodale was educated at the University of Regina (B. A.) and the University of Saskatchewan (LL. B.). He is married to Pamela.

Other Wascana candidates:
 

Party L E T
Liberal 0 135 135
Cons. 0 99 99
BQ 0 54 54
NDP 0 19 19
Other 0 1 1
Total 0 308 308
Updated regularly
Majority=155
(L)Leading
(E)Elected
(T)Total
Provincial Summary
FULL RESULTS
LIVE RESULTS
Interactive Map
 

Enter your postal code:

Do not use hyphen or spaces. e.g., M1S4X8
 VIEW RIDING LIST

Last Name
First Name

*Last Name Field is mandatory
 
Election Links
Elections Canada