Special Reports
Decision 2004
Comment
Science & Health
Photo Desk
Small Business
Business Travel
Golf Guide & Game

BREAKING NEWS
Monday, Jun. 28, 2004

St-Julien, Guy

Quebec, Nunavik - Eeyou, Liberal Party of Canada

Guy St-Julien was born on February 19, 1940, in Val d’Or (Bourlamaque). He was educated at Collège Roussin and the Académie de Québec.

Elected to the House of Commons for the first time on September 4, 1984 as a Progressive Conservative, Mr. St-Julien was re-elected on November 15, 1988. At that time he chaired the Standing Committee on Indian Affairs and Northern Development.

He returned to political life as a Liberal on June 2, 1997 and was re-elected on November 27, 2000 for a second term as the representative of the riding of Abitibi--James Bay--Nunavik. Mr. St-Julien now chairs the Standing Committee on Aboriginal Affairs, Northern Development and Natural Resources.

From 1965 to 1968, Mr. St-Julien was a member of Hydro Québec’s technical surveys team for the James Bay project. He was also President of the Steelworkers Union local. In addition, he worked as Director of Human Resources at Promécan from 1993 to 1997.

Mr. St-Julien founded and organized the provincial and regional Canadian Broomball Championships and, for 20 years, oversaw a number of regional leagues and tournaments in Abitibi-Témiscamingue.

He is a member of the Val d’Or Kiwanis Club, the Foreurs de Val d’Or hockey club, the Radisson Historic Site, and the Knights of Columbus.

He has been married to Diane Côté since August 5, 1967. They have one daughter, Sonya Kim and a grandson, Trystan.

Other Nunavik - Eeyou candidates:
 

Party L E T
Liberal 0 135 135
Cons. 0 99 99
BQ 0 54 54
NDP 0 19 19
Other 0 1 1
Total 0 308 308
Updated regularly
Majority=155
(L)Leading
(E)Elected
(T)Total
Provincial Summary
FULL RESULTS
LIVE RESULTS
Interactive Map
 

Enter your postal code:

Do not use hyphen or spaces. e.g., M1S4X8
 VIEW RIDING LIST

Last Name
First Name

*Last Name Field is mandatory
 
Election Links
Elections Canada