Special Reports
Decision 2004
Comment
Science & Health
Photo Desk
Small Business
Business Travel
Golf Guide & Game

BREAKING NEWS
Monday, Jun. 28, 2004

Keddy, Gerald

Nova Scotia, South Shore - St. Margaret's, Conservative Party of Canada

Gerald Keddy was first elected to Parliament in June 1997 and was re-elected in November 2000.

Currently, Gerald is the Question Period Director for the Conservative Party and the critic for the International Trade (Resource Promotion) committee.

From June 2003 to January 2004 Gerald served as the Whip of the Progressive Conservative Party and the PC critic for the Standing Committee on Procedure and House Affairs, and the Joint Standing Committee on the Library of Parliament

Previous Progressive Conservative appointments include the critic for Natural Resources and Public Accounts. He has also served on other portfolios including Aboriginal Affairs and Northern Development, Fisheries and Oceans, and a short time on Agriculture and Agri-Foods.

Prior to his election, Gerald was a farmer and Christmas tree exporter and previously worked as a driller in offshore Nova Scotia.

He is the recipient of the Farin-Hickman Award from the Nova Scotia Wildlife Federation for his work in helping to maintain stocks of wild Atlantic salmon. He is past president of the Christmas Tree Council of Nova Scotia.

Gerald is a graduate of Acadia University and lives in New Ross, Nova Scotia. Gerald has two sons, Benjamin and Joshua.

Other South Shore - St. Margaret's candidates:
 

Party L E T
Liberal 0 135 135
Cons. 0 99 99
BQ 0 54 54
NDP 0 19 19
Other 0 1 1
Total 0 308 308
Updated regularly
Majority=155
(L)Leading
(E)Elected
(T)Total
Provincial Summary
FULL RESULTS
LIVE RESULTS
Interactive Map
 

Enter your postal code:

Do not use hyphen or spaces. e.g., M1S4X8
 VIEW RIDING LIST

Last Name
First Name

*Last Name Field is mandatory
 
Election Links
Elections Canada